понеділок, 26 листопада 2018 р.

«MunkachBand» проклали свій туристичний шлях до прадідівської слави - церкви святого архтистратига Михаїла


Сьогодні ми проклали свій туристичний шлях до Церкви святого архтистратига Михаїла в мікрорайон Підгоряно, памятку 1898 року. 

Перша згадка про село, яке тепер є частиною Мукачева, походить з 1389р. У XIV ст. князь Ф. Корятович збудував у Підгорянах, на Сорочій горі, жіночий монастир, залишки якого видно донині. У 1657 р. село і дерев’яну церкву знищили загони польського князя Любомирського. На початку XVIII ст. церкви в Підгорянах не було і вірники ходили до церкви в сусідні села Куштановицю та Буковинку. Зберігся запис 1704 р. про те, що на ділянці Василя Юрканича без дозволу поміщика збудували церкву. У 1728 р. село стає власністю сім’ї графа Ф.Л. Шенборна, який того ж року розпочав будівництво дерев’яної церкви та інших споруд. У 1733 р. згадують священика Данила Підгорянського та дерев’яну церкву св. Михайла з вежею і двома дзвонами. У 1798 р. йдеться про нову дерев’яну церкву. А 2 червня 1868 р. біля гарної старої дерев’яної церкви благочинний Віктор Ляхович посвятив наріжний камінь під будівництво мурованого храму центрально-купольного типу, в якому молитимуться греко-католики.
Храм будували за допомогою графа Шенборна за священиків Олексія Грибовського та Емануела Гудакі. За спогадами місцевих жителів, землю для церкви дав Іван Бучина. Будівельниками працювали італійські майстри, декілька з яких, зокрема Пеззано, залишились у Підгорянах. Художнє оздоблення виконав відомий художник Іван Рошкович, а іконостас та вівтарі вирізали місцеві майстри, навіть припускають, що серед них міг бути майстер на прізвище Махлинець. Храм повністю закінчили в 1898 p, хоча кажуть, що над входом була дата 1905 р. У одній з церковних книг є запис про збори 6 травня 1927 р., на яких вирішили будувати нову дзвіницю, бо церковна вежа не витримувала ваги дзвонів. Ділянку для дзвіниці збиралися виміняти в Стефана Малярчика, а план споруди виконав мукачівський будівельник Вацлав Нові, але дзвіницю так і не спорудили.У 1936 р. бляхар Крамер перекрив купол, а майстри Керечан та Кугл провели ремонт церкви.У радянський період стінопис Рошковича, на жаль, перемалював О. Селіванов. Оригінальними, очевидно, залишилися орнаментальні мотиви на арках склепінь. У кінці XIX ст. перед храмом стояла зі смаком зроблена дерев’яна каплиця своєрідної форми, зображення якої розповсюджувалося в численних малюнках, а перед нею розгорталася справжня виставка святих образків та розп’ять. Церква в Підгорянах це справжнє диво. Побачивши її раз, Ви вже ніколи не зможете її забути - настільки вона незвичайна.



Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.