понеділок, 1 жовтня 2018 р.

Переймаємо традиціії Мукачівщини




«Відроджуємо традиції разом!» – саме таким закликом зустрічали гостей фестивалю «Бобовищенське гроно». І дехто з учасників команди «MunkachBand» завітали на свято з рідними. Свято поєднало як традиції класичних закарпатських фестивалів з місцевими наїдками та фольклором, так і свято вина із автентикою виноробного промислу на чолі із його величністю «Виноградом». До слова, останнього було у такій кількості, аби і соку начавити і кожного пригостити.
Почалося свято із урочистої ходи від місцевого будинку культури до головної сцени фестивалю. Участь у масовому дійстві взяли представники громад усіх сіл та селищ Мукачівщини. Хода собі не просто селом ходила, а виконувала важливу місію – люди несли із собою виноград до загальної діжки. Таким чином, організатори імпровізовано відтворили процес збору врожаю.
Зібраний виноград переробили, бажаючі вдягли фартухи та нарукавники й взялися до справи – чавили виноград, збирали сік, вимірювали рівень цукру у сокові.
На сцені дівчата демонстрували альтернативні виноробні технології – чавили босоніж сік у діжках. Колоритний ритуал викликав неабияке захоплення у глядачів.
Ще однією родзинкою свята стали тематичні інсталяції від сіл та селищ. Намети, оформлені дарами осені, композиціями та наїдками від місцевих ґаздинь, стали справжньою окрасою фестивалю. Тут були і численні кошики із виноградом, і поробки з городини, і короваї неймовірної краси, і композиції у техніці «карвінг», і вироби майстрів прикладного мистецтва. Презентували господарі свята і місцеву кухню, і рекорди цьогорічних врожаїв. Селищні ради показували на що здатна родюча мукачівська земля.
Традиції закарпатських фестивалів зберегли у локаціях з бограчем, шашликами, печеними рульками та крумплями, продуктами бджільництва, сувенірною продукцією, дитячими забавками. На фестивалі було дуже багато туристів.
Хтось приїхав з тамтешніх здравниць, а хтось спеціально планував туристичну поїздку «під фестиваль». «Бобовищенське гроно» – не останній з винних фестивалів. Профікемпівці дослідили всі тематичні інсталяції від сіл, мали змогу побачити традиції і звичаї, а крім того майстер-класи: з виноробства, вишивки, ткацтва, деревообробки. А угорські села показали цікаві незабуті традиції приготування унікального тіста, лозоплетіння, плетіння віників.






Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.