вівторок, 18 вересня 2018 р.

А ви знайомі з сажотрусом?


А ви знайомі з сажотрусом? 
Він кашкета пiднiмає -
це вiн так усіх вітає
В нього щiтка - мов їжак.
З ним зустрiтись - добрий знак!
Всiм вiдомо - сажотрус
не якийсь там боягуз.
Будь-якого димаря,
мов Говерлу, пiдкоря! 
Профікемпівці вирушили дослідити професію сажотруса та пам’ятник сажотрусу. Ця скульптура прикрашає центральну площу нашого міста, встановлена прямо на бруківці біля фонтану, напроти міського Будинку культури. Памятник виготовлений із бронзи, висота скульптури зросту дорослої людини. Виготовлення пам’ятника проводилось в Києві. Автор скульптури Іван Бровді. 
Про встановлення скульптури у центрі міста Берталон Товт знав з самого початку, мав бесіду з міським головою Золтаном Ленд’єлом. Ніколи не був проти і не заперечує сьогодні. Каже, що він йому "не заважає". У центрі міста там, де встановлена скульптура, Берталон Бачі буває рідко. До реального Сажотруса часто підходять мукачівці, туристи: розмовляють, питають як справи, фотографуються. Адже побачити його – добра прикмета. Найбільший наплив людей, каже Берталон Товт, на фестивалях та святах. Найдужче радіють Берталонові Товту діти. Часом і його просять потриматися за ґудзик і виконати загадані бажання. Берталон Товт чистить каміни більше 40 років, за ці роки мав 7 учнів, з них залишився працювати лише один, бо інші не могли пристосуватися , тому що робота складна і брудна. Берталон Товт не лише Щасливий Сажотрус, а й батько двох дітей і дідусь трьох онуків. Професія «сажотруса» - стародавня професія. Завданням сажотруса є перевірка та очистка комина в печі, камині топці котла для забезпечення вільного виходу продуктів згорання а також систем вентиляції для забезпечення нормальної життєдіяльності людини. Найчастіше люди даної професії зустрічаються в країнах Північної Європи, наприклад Німеччини.
Сажотрусами зазвичай ставали люди субтильної статури, нерідко на цю роботу брали підлітків, оскільки сажотрусові часто треба було залізти всередину труби. Оскільки професія ця носила якийсь відбиток таємничості (вимазані сажею обличчя виглядало як маска, саму роботу сажотруса ніхто не бачив) з сажотрусами пов'язані деякі забобони, переважно добрі. Зустріти сажотруса вважалося доброю прикметою. А щоб удача напевно знала кого ощасливити, треба було доторкнутися до сажотруса і вимазати в сажі руку. Професія сажотруса почала своє існування імовірно в Німеччині. Однак батьківщиною сажотруса є Данія. Перша будівля де прочистили димоходи, був замок короля Крістіана IV в Копенгагені. Сталося це в 1639 році, чищенням димоходів займався литовець Гудманд Ольсен. У 1728 році в Копенгагені трапилася велика пожежа, яка знищила майже половину цього міста, після якої, проблема тяги камінів і печей вийшла на державний рівень. У 1731 році був призначений перший професійний сажотрус Данського королівства — Андреас Ніешке родом із Сілезії. 11 лютого 1778 вийшов указ Крістіана VII про створення ремісничого цеху данських сажотрусів. У 1917 році були організовані спеціальні курси сажотрусів при Данському технологічному інституті. Гільдія Сажотрусів України створена для того, щоб сприяти об'єднанню сажотрусів по всій території України та повернути професії сажотруса втрачений престиж. Гільдія Сажотрусів України хоче привернути увагу до необхідності професійної освіти сажотрусів і державного регулювання цієї сфери, що має включати в себе як контроль трубопічних робіт, так і просвітництво населення щодо вимог до утримання та обслуговування димоходів камінів, котлів та камінів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.